П’ять ознак, які вказують на те, що ви ввічлива людина
Ввічливість – моральна якість, що характеризує поведінку людини, для якої повага до людей стала повсякденною нормою і звичним способом поводження з оточуючими.
Ввічливість – елементарна вимога культури поведінки; вона включає: уважність, зовнішній прояв доброзичливості до всіх, готовність надати послугу кожному, хто цього потребує, делікатність, такт. Протилежністю ввічливості є грубість, хамство, прояв зарозумілості і зневажливого ставлення до людей.
ОЗНАКА № 1: ви НЕ забуваєте про особисті кордони
Зазвичай, чуючи про особисті кордони, люди у першу чергу думають про себе. Як вибудувати свої кордони і як їх оберігати від небажаного вторгнення оточуючих. Але важливо також пам’ятати про межі інших людей. Той чи інший вчинок розглядати через призму: чи не перегинаю я? йому/їй точно не дискомфортно від мого вчинку? Дбайте про оточуючих, і до вас повернеться таке ж ставлення. Не торкайтеся до людини просто так, особливо якщо ви недавно познайомилися. Багатьом людям це неприємно. Називайте людину тим ім’ям, яким вона представилася. Не ставити питання на особисту тему, якщо не впевнені у близькості зі співрозмовником. “Як твоя родина?”, “Розкажеш про нову подругу?” — часто такі питання недоречні і ставлять опонента в незручне становище. Звичайно, все залежить від статусу ваших відносин. Краще зайти з іншого боку. Скажіть людині при нагоді, що якщо їй захочеться поділитися важливою для неї інформацією — ви завжди готові вислухати і підтримати.
ОЗНАКА № 2: ви НЕ телефонуєте без попередження
Багато людей точно будуть вам вдячні, якщо замість дзвінка ви спочатку напишете в месенджер або на пошту. Це стосується не лише робочої комунікації, а й особистого спілкування. Можливо, друг, якому вам не терпиться розповісти новини зі свого життя, зараз на діловій зустрічі, грає з дитиною або спить. Запитайте, чи зручно йому буде поговорити — це і є проста і ефективна ввічливість.
ОЗНАКА № 3: ви НЕ нав’язуєте свою думку
Кожна людина має право на власну думку. І вона не обов’язково буде збігатися з вашою. Це нормально. При цьому, дозволяючи іншому висловлювати свою точку зору, усвідомте, що вас ніхто не змушує приймати її або розділяти. Просто дозвольте всім думати як завгодно і робити що завгодно, поки це безпосередньо не стосується вас. Побачите, наскільки життя стане простіше. Ввічливість — це не спроба всім сподобатися або догодити. Це можливість будувати екологічну комунікацію, не набридаючи іншим людям і при цьому домагаючись свого.
ОЗНАКА № 4: ви НЕ пліткуєте
Назавжди відмовтеся від цієї практики і не підтримуйте розмови, в яких співрозмовники “перемивають кістки” комусь. Пліткарі виглядають з боку ненадійними людьми, яким не можна розповідати нічого важливого. І вже точно не заслуговують поваги.
ОЗНАКА № 5: ви НЕ занадто емоційні
Часом дуже складно зберігати холоднокровність. Однак, останнє слово і перевага завжди за тим, хто залишився спокійним, коли навколо розгорнулося “поле бою”. У суперечках на роботі зберігайте субординацію і не переходьте на особистості. Якщо близькі або родичі звикли спілкуватися в форматі сварок і з’ясування відносин, поясніть їм, що вам це не підходить. Вас образили, вам нахамили, вас намагаються зачепити? Без емоційних вибухів поясніть, що з вами так не можна, і просто підіть. Крім того, холодний розум дозволить не лише не зіпсувати відносини з людьми, але і прийняти максимально адекватне рішення, якщо буде потрібно.
Опрацював та підготував за матеріалами UKRMEDIA
сповідник та психолог Католицького ліцею св. Василія Великого
о. Василь Чорній