Від заснування до сучасності

Історія

Історія ліцею

Історія католицької освіти в Івано-Франківську сягає другої половини ХVII століття. Розпочинаючи із діяльності колегії єзуїтів та численних недільних парафіяльних шкіл, із приходом на єпископську катедру майбутнього Митрополита Андрея (Шептицького), в тодішньому Станіславові активізувався розвиток католицької освітньої та виховної галузі. Було засновано, зокрема, Станіславівську Духовну Семінарію, а згодом за допомогою монахинь Чину Святого Василія Великого, які прибули на запрошення владики Андрея, було закладено підвалини для створення першої католицької школи в Станіславові.

Католицький ліцей – це заклад, який успішно поєднує високоякісну освіту, християнське виховання та всебічний розвиток особистості.

1. Початок діяльності та розквіт

Липень 1909

Єпископська капітула передала фундаційний дім у власність монахиням.

1912

Завершення будівлі при фундаційному домі, що була призначена для школи. У ній згодом розмістилися одночасно монастир, школа та інститут.

 

 

1909-1910

Заснування вселюдної школи при монастирі, що служила як школа вправ для майбутньої вчительської семінарії.

 

 

1910-1939

Активна освітньо-виховна діяльність вселюдної школи. Щорічно у вселюдній школі навчалося близько 180-200 учениць. За чверть століття понад 3 тисячі учениць закінчили навчання у школі, гімназії та вчительській семінарії. До викладання залучалися найкращі українські педагоги, які працювали тут як на основній роботі, так і за сумісництвом. Кожен із них був не лише талановитим педагогом, а й авторитетним громадським діячем.

Усі учениці мали спеціальну форму, головними елементами якої були блузи та спідниці синього кольору, чорний та темно-синій фартух і нарукавники, а також голубі берети з металевою шпилькою у вигляді літери «В». Активну роль у формації вихованців відіграла молодіжна організація «Пласт». Учениці мали можливість займатися у різних гуртках – україністики, природничому, історико-географічному та спортивному. При школі діяла Марійська дружина.

 

 

1939-1946

Ліквідація школи, переслідування викладацького складу, репресії до Сибіру.

1946-1991

Освітньо-виховна праця у підпіллі.

2. Відновлення структур

1991

Намагання сестер ЧСВВ повернути монастирське приміщення, в якому знаходилась обласна бібліотека та сільськогосподарський технікум.

 

1993

Повернення приміщення монастиря у власність сестер василіянок за сприянням влади міста. Відновлення суспільної та духовно-освітньої праці в Івано-Франківську.

 

Вересень 1994-2002

Відновлення частини монастирського комплексу та діяльність у ньому Духовного Катехитично-педагогічного інституту.

 

2002

З благословення правлячого єпископа Івано-Франківської єпархії кир Софрона (Мудрого), рішенням Провінційної ради сестер Чину святого Василія Великого та згідно з рішенням сесії Івано-Франківської міської ради №500 від 02.07.2002 року було започатковано створення навчального закладу «Католицька школа святого Василія Великого». Тоді ж було зареєстровано Статут школи І ступеня.

 

Серпень 2002

Директором школи призначено сестру Йосифу Кіяк, ЧСВВ. Під наглядом спеціалістів управління освіти Івано-Франківського міськвиконкому було проведено конкурсний відбір вчителів.

 

Вересень 2002

Початок першого навчального року для 36 учнів, котрі навчалися у двох класах. Серед них двоє учнів, прабабусі яких вчилися у школі сестер василіянок у довоєнний період. На урочистостях були присутні, зокрема, тодішній мер міста Зіновій Шкутяк, сестри василіянки зі Львова, Аргентини і США, учениці школи довоєнного періоду та інші гості.

 

Січень 2003

Отримання ліцензії на здійснення освітньої діяльності.

 

Вересень 2003

Для духовного проводу навчального закладу та праці із вчителями, батьками та дітьми під час наступного навчального року було призначено духівника (капелана) – о. Пахомія Сидора, ЧСВВ.

 

Червень 2006

Після закінчення початкової школи четверо учнів першого набору успішно пройшли випробування і вступили до Української гімназії №1 м. Івано-Франківська.

 

 

Серпень 2006

Державна перереєстрація в загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів.

Зі збільшенням кількості учнів та класів дуже швидко виникла потреба продовжувати навчання тих школярів, які закінчували 4 клас. Перед дирекцією, батьківським та педагогічним колективами постала проблема браку приміщення для забезпечення належного функціонування школи. На прохання батьків для забезпечення цілісного навчально-виховного процесу керівництво школи почало вживати заходів щодо зміни статуту школи. 

 

2006-2009

Планування розширення матеріально-технічної бази через збільшення кількості учнів та створення нових класів.

3. Новий етап розвитку

2008-2012

З благословення правлячого ординарія Івано-Франківського кир Володимира (Війтишина) було здійснено посилену працю для повернення приміщення колишньої Станіславівської Семінарії у церковну власність.

Розпочинаючи від часу заснування Митрополитом Андреєм (Шептицьким) до закінчення Другої світової війни, у приміщенні семінарії успішно виховувались майбутні священики. Після приходу радянської влади дане приміщення було конфісковане. До 2006 року тут знаходилися міський та обласний військові комісаріати.

 

2008-2012

Перемовини із військовими у справі передачі приміщення.

 

2008

У м. Фатімі (Португалія) відбулася зустріч Президента Віктора Ющенка та української громади з Івано-Франківська, де було висловлено прохання про допомогу у поверненні даного будинку у власність Церкви.

 

2009

Звільнення частини будинку, де розміщувався міський військовий комісаріат.

 

1 вересня 2009

Урочисте відкриття частини (бічного крила) нового приміщення Католицької школи святого Василія Великого.

У новому корпусі розпочали навчання лише учні 6-8 класів, оскільки в користування школи було передано частину приміщення (тільки 400 м2). П’яті класи залишилися у приміщенні початкової школи.

 

 

2012-2014

За сприянням Митрополита Володимира (Війтишина) та Економа Івано-Франківської Архієпархії протоієрея Михайла Клапківа, а також за фінансової підтримки партнерів із-за кордону було здійснено капітальний ремонт усього приміщення корпусу по вул. Шевченка, 11. Для повноцінного функціонування Католицької школи тут обладнано сучасні навчальні класи та кабінети для вивчення гуманітарних та природничих наук, спортзал, конференц-зал, каплицю та їдальню.

 

16 вересня 2014

Освячення відремонтованого приміщення школи. Очолив відкриття і освячення Архієпископ і Митрополит Володимир (Війтишин). Участь у цій події взяли Апостольський нунцій в Україні Томас Едвард Галліксон, Митрополити та Єпископи УГКЦ. Серед учасників були також високі гості з Німеччини, які сприяли реалізації проекту, зокрема, посол Німеччини в Україні д-р Вайль Крістоф, директор БФ «Реновабіс» д-р Альберт Герхат, референт БФ «Реновабіс» Йоахім Зауер, представники єпархії Гільдесгайм та інших християнських шкіл України, міської та обласної влади, освіти міста й області.

 

 

 

1 червня 2015

В рамках робочої зустрічі Постійного Синоду Єпископів школу відвідав Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук). 

 

 

2 липня 2015

Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо заснування релігійними організаціями навчальних закладів», надавши релігійним організаціям право виступати суб’єктами заснування не лише духовних, але і загальноосвітніх навчальних закладів.

 

Червень 2017

З благословення митрополита Володимира (Війтишина) Католицьку школу І-ІІІ ст. реорганізовано у два окремих навчальних заклади: школа І ступеня, яка залишилася власністю сестер василіянок, та приватний навчально-виховний комплекс «Католицька школа ІІ-ІІІ ст. – гімназія св. Василія Великого», засновником якої є Івано-Франківське Архієпархіальне Управління. Сестри-монахині ЧСВВ продовжують тут провадити освітній процес.

 

Травень 2017

Розпочалося зведення нового корпусу Католицької школи-гімназії, в якому буде розміщено великий спортзал, їдальня, та актовий зал.

 

Кінець серпня 2017

Отримання ліцензії на здійснення освітньо-виховної діяльності «Католицькою школою ІІ-ІІІ ст. – гімназією св. Василія Великого».

 

Липень 2020

16 липня 2020 року Івано-Франківське Архієпархіальне Управління Української Греко-Католицької Церкви, яке є засновником Католицької школи-гімназії св. Василія Великого, прийняло декрет, яким відповідно до нового Закону України “Про освіту” перейменувало Івано-Франківський приватний навчально-виховний комплекс «Католицька загальноосвітня школа ІІ-ІІІ ступенів-гімназія святого Василія Великого» Івано-Франківської області на Івано-Франківський приватний ліцей «Католицький ліцей святого Василія Великого».